Od czerwca obowiązują nowe zasady prowadzenia rozmowy z przyszłymi małżonkami przez księży. Ma to na celu maksymalne zmiejszenie ilości zawieranych nieważnych małżeństw. Narzeczeni nie powinni się jednak obawiać tych zmian. Ich główne podłoże to większa dociekliwość i dokładność w rozmowie, gdzie lakoniczne odpowiedzi “tak” lub “nie” będą wymagały rozszerzenia.
Kluczową częścią rozmowy jest ustalenie czy nie występują przeszkody zawarcia związku takie jak przeszkoda wieku, niezdolność fizyczna, przeszkoda węzła małżeńskiego, różnicy religii. W tych przypadkach dekret określa jak należy prowadzić rozmowę z narzeczonymi i określić zdolność do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. Jeśli narzeczeni są różnych wyznań przedstawione są dodatkowe zalecenia jak należy zweryfikować stan wolny oraz czy takie małżeństwo może zostać zawarte. W zaleceniach została również uwzględniona sytuacja w której jedno z małżonków poddało się zmianie płci. W tym przypadku proces jest bardziej skomplikowany. Jeśli interesują Cię szczegóły to zachęcamy do zapoznania się z treścią dekretu którą znajdziesz tutaj.
Równie ważne jest ustalenie intencji zawierania związku małżeńskiego. W szczególności czy związek nie jest zawierany w wyniku presji rodziców, otoczenia, jednego z narzeczonych lub obawy przed zniesławieniem jeśli narzeczona jest już w ciąży. Pary powinny mieć wspólną motywację do zawarcia związku opartą na wzajemnej miłości, szacunku i chęci spędzenia razem całego życia.
Nowością będzie również konieczność przedstawienia dokumentu tożsamości już na spotkaniu a nie dopiero w dniu zawarcia związku. Ksero dokumentów będzie częścią dokumentacji przygotowanej przez księdza.
Ważną zmianą jest również złożenie przysięgi mówienia prawdy przed rozpoczęciem rozmowy. W tym miejscu konieczne będzie przygotowanie Pisma świętego oraz krucyfiksu. Dekret kładzie nacisk na osobne rozmowy z każdym z małżonków. Ma to wpłynąć na większą swobodę rozmowy i możliwość sprawdzenia zgodności odpowiedzi.
Ostatnią kluczową zmianą jest doprecyzowanie w dekrecie, że ślub powinien mieć miejsce w parafii, w której jedno z narzeczonych posiada stałe lub tymczasowe zamieszkanie czy też faktyczny miesięczny pobyt! Nie musi to być to samo miejsce w którym wg prawa narzeczeni są zameldowani. Istotne jest że powinna to być parafia w której faktycznie jedno z Was jest częścią wspólnoty a nie parafia urodzeniowa, chrztu czy też pochodzenia. Chcąc zawszeć ślub w innej parafii należy uzyskać zgodę proboszcza lub ordynariusza miejsca.
Ceremonia powinna mieć miejsce w miejscu świętym a więc w kościele lub kaplicy. Istnieje możliwość w uzasadnionych poważnych przypadkach celebracji sakramentu w innym miejscu jednak wymaga to zgody ordynariusza lub biskupa. Ma to ochronić sakrament przed komercjalizacją, ekstrawagancją, próżnością lub naśladowaniem obcych zwyczajów.
Mówiąc co zmianach w przepisach warto przypomnieć również te z 14 października 2017r. w którym Episkopat jednoznacznie określił, że muzyka jest integralną częścią liturgii i w trakcie jej trwania nie mogą być wykonywane utwory o charakterze świeckim. [przeczytaj więcej]
Na koniec warto dodać, że małżonkowie w parafii powinni się zgłosić nie później niż trzy miesiące przed zawarciem związku małżeńskiego. Ja sugeruję jednak skontaktować się zaraz po ustaleniu daty ślubu aby zarezerwować datę i godzinę dla Was.
Related Posts
Sprawdź czy wedding planner to coś dla Ciebie
Organizacja ślubu to wielkie wyzwanie. Wiele par podejmuje się tego zadania samodzielnie,...
Ślub i wesele w różnym terminie? Sprawdź jak to zrobić!
Ślub w planowanym terminie a wesele później? Dowiedz się co zrobić żeby było wyjątkowo...